A+ A A-

Uczniowie szkół recytowali wiersze

W sali kameralnej Międzyrzeckiego Ośrodka Kultury przez cały dzień trwały przesłuchania. Cieszy to, że w tym roku tak dużo osób wzięło w nich udział. Maraton występów młodych deklamatorów rozpoczęła – poza konkursem – Zuzia Misiak z Przedszkola Zespołu Edukacyjnego w Trzcielu.


W pierwszej części przesłuchań brały udział dzieci z klas I-III szkół podstawowych. Dla tak małych aktorów przygotowano specjalne podwyższenie, tak że wszyscy mogliśmy, w całej ich niezaprzeczalnej krasie, podziwiać przyszłych zdobywców scen teatralnych. Zapewniam, że było co – i kogo – słuchać. Piękne utwory dla dzieci autorstwa największych poetów i pisarzy w starannym wykonaniu, dykcyjnie prawie (!) bez zarzutu, sama przyjemność słuchania najcelniejszych perełek poezji i fragmentów baśni. Z pewnością plon wielomiesięcznej pracy nauczycieli i dzieci, zabiegów o dbałość o każde wypowiedziane na scenie słowo, pracy, efekty której my słuchający bardzo doceniamy. Przyjechały ze szkół podstawowych w Skwierzynie, Wierzbnie, Przytocznej, Pszczewie, Trzcielu, Bledzewie, Murzynowie i Międzyrzeczu. Dzieciom towarzyszyli opiekunowie i rodziny, nauczyciele, po prezentacjach uwieczniali swoich podopiecznych na sesji zdjęciowej i filmach.
Wystąpili: Jasmine Grębosz, Jakub Mikołajczak, Aleksandra Dreher, Kinga Hulka, Norbert Brzeziński, Michalina Stankiewicz, Barbara Gądek, Zuzanna Piwko, Oliwia Budziak, Kornelia Polechajło, Amelia Zimowska, Paulina Pryszczewska, Weronika Milewska, Magdalena Wacławik, Aleksander Środecki, Małgorzata Janusz, Tytus Maciński (niewątpliwy talent aktorski), Natalia Chmurzyńska, Jakub Litwin, Alicja Matkowska, Karolina Sielicka, Aleksandra Kukla i Aleksandra Konopska.
Oceniało ich jury w składzie: Anna Zadłużna z Regionalnego Centrum Animacji Kultury w Zielonej Górze, Marta Pohrebny – instruktor teatralny i Agnieszka Czekała - animator kultury, starszy kustosz instruktor do zadań biblioteki powiatowej.
Wszyscy uczestnicy recytatorskich zmagań otrzymali, oprócz gratulacji i uściśnięcia ręki przez członków jury, pamiątkowe Dyplomy Uczestnictwa i słodki upominek w postaci czekolady.
W kategorii klas I-III wyróżnieni zostali: Tytus Maciński, Małgorzata Janusz, Michalina Stankiewicz i Alicja Matkowska. Tytuł laureata otrzymała Kornelia Polechajlo. Na etap wojewódzki nominowano: Weronikę Milewską, Jakuba Litwina i Norberta Brzezińskiego.
Po krótkiej przerwie w recytatorskie szranki stanęły dzieci z klas IV-VI szkół podstawowych. Także, ku satysfakcji jury i nas słuchających, w dużej liczbie; Daria Hercyg, Dawid Woźniak, Wiktor Ripa, Maja Kopczyńska, Sylwia Zelmanowska, Adam Falkowski, Jakub Kusz, Oliwia Urbańska, Nina Strzelecka, Oktawia Raczyńska, Matylda Bubnowska, Zuzanna Maszewska, Julia Piotrowska, Adrian Fręś, Jan Woźniak, Klaudia Pokryszka, Michał Śmigiel i Jakub Kaczkowski. Razem ze swoimi opiekunami przygotowali do recytacji utwory m.in. Tuwima, Brzechwy, Szymborskiej, Osieckiej, Gałczyńskiego, Białoszewskiego, Poe, teksty bardzo różne, fragmenty prozy, wiersze o dużym nieraz stopniu trudności.
W tej części Konkursu wyróżnienia otrzymali: Jakub Kaczkowski, Jakub Kusz, Nina Strzelecka i Oktawia Raczyńska. Laureatami i nominowanymi na etap wojewódzki zostali: Maja Kopczyńska, Adrian Fręś i Sylwia Zelmanowska.
Szkoły gimnazjalne w naszym powiecie reprezentowali uczniowie z Pszczewa, Skwierzyny, Bledzewa, Trzciela, Przytocznej i Międzyrzecza; Marzena Perlak, Anna Rubis, Szymon Michalak, Aleksandra Budziak, Laura Makowska, Marta Zaborska (która zmierzyła się z Samuelem Beckettem), Wioletta Góra, Iga Marzec, Angelika Psarska, Partycja Zachwieja, Bartosz Domaszewicz, Milena Bednarska, Mateusz Noga, Natalia Piwko, Dominika Śliwińska, Natalia Twardosz, Wiktoria Wojciechowska, Aleksander Ciślak i Marcela Kopeć. Byliśmy pod wrażeniem różnorodności ulubionych lektur gimnazjalistów, sięgają do najwyższych bibliotecznych półek – nieprawdą jest też, że ci czytający najwięcej i wybredni w ich doborze dają je sobie w jakikolwiek sposób narzucić, niekiedy nawet zasugerować, sprawdziłam to. Nazwiska imponujące, od poezji Różewicza, Wojtyły, Miłosza, Mickiewicza, Szymborskiej, Leśmiana, Kerna, po wspomnianego Becketta, Przyślugi, Krasickiego, Załuckiego itd. I było to, moim zdaniem, mówione ze zrozumieniem, może nie na poziomie studiów aktorskich, ale na pewno z pragnieniem podzielenia się swoimi literackimi czy poetyckimi fascynacjami.
Jury wśród gimnazjalistów wyróżniło: Laurę Matkowską, Szymona Michalaka, Mateusza Nogę i Angelikę Psarską. Nominację i tytuł laureata otrzymali: Aleksander Ciślak, Wiktoria Wojciechowska i Marcela Kopeć.
Ostatnim etapem recytatorskich Prezentacji powiatowych tego dnia – był 59. Ogólnopolski Konkurs Recytatorski (pod patronatem Starosty Międzyrzeckiego). Wzięli w nim udział: Małgorzata Jenek, Paulina Bartkowiak Aleksandra Mik, Adrian Portała, Aleksandra Didek, Martyna Juszczyk, Jakub Nejczyk, Radosław Marciniak, Karolina Pielesiak, Roksana Góral, Ewa Piechocka, Paweł Wałoszek i Agnieszka Maik. Przybyli z naszych powiatowych szkół ponadgimnazjalnych; z Liceum Ogólnokształcącego w Międzyrzeczu, z Zespołu Szkół Budowlanych z Międzyrzecza, z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Międzyrzeczu, z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Bobowicku i Zespołu Szkół Technicznych w Skwierzynie. Każdy z uczestników przygotował po dwa utwory. Teksty niekiedy obszerne, monodramy, fragmenty prozy. Zwracał uwagę wyrównany poziom recytacji uczestników reprezentujących wszystkie biorące udział w przeglądzie typy szkół.
Jury w składzie: Izabela Spławska – polonistka, teatrolog, reżyser Teatru „Do-mi-no", Anna Zadłużna i Agnieszka Czekała, wyróżniło: Jakuba Nejczyka, Adriana Portałę i Pawła Wołoszka. Tytuł laureata i nominację na etap wojewódzki przyznano: Karolinie Pielesiak, Małgorzacie Jenek i Radosławowi Marciniakowi.

Oceń ten artykuł
(1 głos)
Powrót na górę

Pogoda

Pochmurnie

4°C

Pochmurnie

Wilgotność: 95%

Wiatr: 11.27 km/h

  • 11 Lut 2016

    PM Showers 4°C 0°C

  • 12 Lut 2016

    Pochmurnie 6°C -1°C

FMI 2014

autoserwis

Co słychać w Kwinto

« Luty 2016 »
Pn Wt Śr Czw Pt Sb Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29            

Wszelkie dane do wyświetlenia

Zaloguj się lub Utwórz konto