Menu
Fizyka na wesoło, czyli zupka, szaszłyk i placek…

Fizyka na wesoło, czyli zupka, szas…

            Dmuchanie b...

Opowieści Stołuńskie Pawła Jakuba Sochackiego

Opowieści Stołuńskie Pawła Jakuba S…

            Każda osa...

Nie ściemniaj, rób fotografię…

Nie ściemniaj, rób fotografię…

                      ...

Truskawkowi siłacze i Stołuń

Truskawkowi siłacze i Stołuń

            Czy Leon Pi...

Szanowni Państwo, Drodzy Miłośnicy Książek!

Szanowni Państwo, Drodzy Miłośnicy …

  Serdecznie zapraszam n...

Poezja na Głębokim

Poezja na Głębokim

            Festiwale p...

Finał Indywidualnych Mistrzostw Polski na żużlu 2017

Finał Indywidualnych Mistrzostw Pol…

Fotorelacja z Finału Indy...

Klimaty Agaty… podwodny świat…

Klimaty Agaty… podwodny świat…

            Dużą rybę&h...

AWANS informuje…

AWANS informuje…

            Do 15. sier...

XV Muzyczne Spotkania z Folklorem

XV Muzyczne Spotkania z Folklorem

            Po raz XV w...

Prev Next

Rodzinny Festyn przy św. Janie

Rodzinny Festyn przy św. Janie

            Tradycyjnie lato nie mogłoby się obyć bez czerwcowego festynu przy kościele św. Jana, naszej nastarszej międzyrzeckiej świątyni. Teren dzisiejszego parku przy kościele, z ogromnymi dostojnymi drzewami, dającymi tak dużo cienia, i tlenu, był częścią dawnego średniowiecznego starego miasta – tuż za nim biegły mury miejskie i fosa…

            Rodzinny festyn jest zawsze połączony ze zbiórką funduszy na cele renowacyjne. W tym roku parafia św. Jana Chrzciciela zamierza wymienić nieco sfatygowany asfalt na dróżkach okalających świątynię na kostkę brukową, bardziej odpowiadającą zabytkowej, edukacyjnej, roli, jaką to miejsce – kościół – spełnia w naszej społeczności; z jego unikalnymi na europejską skalę renesansowymi freskami, a także jako sala koncertowa, z jej wysoko sklepioną, gotycką, akustycznie doskonałą architekturą, gdzie było dotąd, i na pewno jeszcze będzie, tak wiele koncertów.

            Proboszcz parafii ks. kan. Marek Walczak, otwierając – wraz z burmistrzem Remigiuszem Lorenzem – piknik podziękował licznym sponsorom i osobom wspierajacym, bez których festyn nie mógłby się odbyć. Ich długą listę otwierają Urząd Miasta i Gminy, MOK, Stowarzyszenie „Św. Jan Chrzciciel” - organizator, GBS, Policja (dostarczyła namioty), sołectwo Kuźnik, Jacek Bełz, firma Niewiadomski, „Prudencja”, Koło Łowieckie „Rogacz”, „Caritas” przy Gimnazjum nr 1, Młodzi „Arka Przyszłości” i wielu innych, którzy zaoferowali gadżety będące nagrodami w losowaniu.

            Nagrody, które dostaną szczęśliwcy, którzy zakupili odpowiedni los, czekają na scenie. Program artystyczny festynu rozpoczął występ dzieci z Zespoły Tanecznego „Rytmix”, którzy działa przy SP nr 2 już wiele lat i edukuje ruchowo i tanecznie kolejne roczniki w tej szkole.

            Pora jest popołudniowa, a festyny Janowe znane są z tego, że oferują – za niewielką opłatą, bardzo smaczne ciasta, wypieki zrobione przez parafian. Ma takie „Wspólnota modlitewno – ewagelizacyjna im. Św. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego”. Na innych stanowiskach – grill, napoje, kawa, herbata, gąłąbki, frytki, desery, lemoniada cytrynowa i pomarańczowa, konfitury malinowe (ślinka cieknie…) i truskawkowe oraz ogóreczki z jasnej góreczki (twórczość kulinarno-poetycka kwitnie na festynie). Jest i posiłek tradycyjnie główny – zupa… Zupa, jak czytam: „Zupa ksiądza Wikarego, nie przytyjesz od tego” (dzień jest gorący i niezdrowo jeść tłusto…)

            Namioty rozstawiły firmy; „Swiss Contriolition”, SKOK Poznaniak, i organizacje. Twarze dzieci maluje Klub Młodzieżowy „Młodzi z Arki Przyszłości”. Ustawiła się doń spora kolejka małych elegantek, można sobie wybrać rysunek z katalogu – już po chwili defiladują z kocimi i myszkowatymi wąsami na buziach, graffitami na rączkach. Kręci się, kręci – Koło Fortuny, a nuż wygra się dobry los… a na pewno słodkości.

            Cukierki są zasłużoną nagrodą dla małych artystów, którzy śpiewają i tańczą nam na scenie. Koncert prowadzi Maria Sobczak – Siuta. Przedszkole „Jutrzenka”, jak w zeszłym roku, przygotowało program artystyczny. Ciekawe choreografie i jeszcze ciekawsze stroje dzieci. Barwne krochmalone baletowe spódniczki i scenicznie gadżety, w tym Przedszkolu dzieci mają wiele ofert artystycznych. Ciekawe teksty piosenek, nauka samby, walczyka, polki. Sznureczek rodziców z komórkami i kamerkami towarzyszy występom.

            Daniel Sierbin śpiewa, jego brat jest już dojrzałym muzykiem po studiach, to muzyczna rodzina. Nasi harcerze mają wiele miastu do zaoferowania. Oprócz cech - obywatelskich, jakie nabędą, uczestnicząc w ruchu harcerskim, prezentują wysoki poziom artystyczny w swych piosenkach, nieodłącznym rytuale ZHP. Zuchy „Słoneczna Gromada” widzieliśmy na festiwalu piosenki harcerskiej „Siorba”, organizowanym przez nasz międzyrzecki Hufiec ZHP. Występują też po nich, z krótkim recitalem, starszoharcerska drużyna „Ogień”, tu jest pełen profesjonalizm, dobry wokal i gitara akustyczna. Ballady harcerskie i inne pieśni.

            Z naszych zdolnych lokalnych wokalistów słyszymy jeszcze Martę Plewę i Scholę Młodzieżową przy parafii św. Jana – młodzież, która dawała już nam koncerty z okazji świąt narodowych. Występy scenicznie zakończy zespół „Werwa”, z repertuałem dla każdego, bawiący nas od kilku lat w róznych miejscach.

            W przerwach między występami losowania nagród. Jak wnioskuję, sprzedano kilkaset losów, teraz trzeba tylko śledzić, czy wśród wyczytanych jest także nasz los. Jest jeszcze jedna atrakcja. Do parku przy kościele, zajechawszy z pompą, rozłożyli się w cieniu panowie motocykliści w skórzanych odzieniach, miłośnicy jednośladow, Klub „West Side Bats” – czyli nietoperze (na wzór naszych bunkrowych z MRU). Swą nazwą, w czasie wojaży, rajdów, promują miasto, logo Miasta Miedzyrzecz, i jego atrakcje. Na co dzień mają swoje firmy, pracę, rodziny… Nie ma jak to jednak – poczuć na twarzy: powiew wiatru, krople deszczu, ciepło promieni słonecznych, czyli wolność, której nie zastąpi szyba samochodu, nawet najbardziej tzw. wypasionego. To promowanie sportu motocyklowego, i ocieplanie wizerunku motocyklisty, odpowiedzialnego użytkowanika dróg.

Iwona Wróblak

Powrót na górę
Info for bonus Review William Hill here.

Polecane

Gminy

O nas

Znajdź nas