×

Ostrzeżenie

JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /emiedzyrzecz2/images/gallery/2014/dkk.
×

Uwaga

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/gallery/2014/dkk
Menu
Koncert Transu

Koncert Transu

Kwietniowy koncert Zespoł...

XIII Memoriał Edwarda Jancarza

XIII Memoriał Edwarda Jancarza

No to jedziemy, poniżej z...

Artrosis na żywo

Artrosis na żywo

 Duże instrumentariu...

Koncert Artrosis

Koncert Artrosis

Artrosis – polski zespół ...

DAS MOON w pełni

DAS MOON w pełni

Klub Muzyczny „Kwinto” w ...

DAS MOON ponownie w Międzyrzeczu!

DAS MOON ponownie w Międzyrzeczu!

Muzycy z nie zapomnianego...

Prev Next

Dyskusyjny Klub Książki – spotkanie grudniowe

  • Napisane przez  Iwona Wróblak
  • Komentarze:DISQUS_COMMENTS
foto: Iwona foto: Iwona

Spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki odbywają się co miesiąc, na czas remontu budynku Biblioteki Publicznej w Międzyrzeckim Ośrodku Kultury w sali nr 103.

Kameralne, przy kawie – herbatce i ciasteczku, spotkania wielbicieli książki i filmu. Można wymieniać poglądy nie tylko na temat przeczytanych publikacji, to grono przyjaciół, którzy (jak to bywa w małych społecznościach) znają się od lat. Można także zawrzeć nowe znajomości...

Spotkania prowadzą panie bibliotekarki. Tym razem dyskusja o dziennikarzach i ich pasjach. Hugo Bader – dziennikarz Gazety Wyborczej, poczytnego dziennika znanego w kraju i nie tylko. Jego pasje wędrówek i wspinaczek wysokogórskich. Notuję celniejszy cytat z jego ostatniej książki („Długi film o miłości") – wszystko, co milczy, nadaje się do przechowywania ludzkich tajemnic.... Rzecz dotyczy tragicznej wyprawy polskich himalaistów na Broad Peak zakończonej śmiercią dwóch wspinaczy, późniejszym śledztwem dotyczącym szukania przyczyn tragedii. Czy winne było nieudolne przygotowanie wyprawy, jak twierdzą niektórzy z jej uczestników? Na wysokości kilku tysięcy metrów bywają trudne wybory, na ich dokonanie jest niewiele czasu – przeciąć linę łączącą nas z towarzyszem czy razem z nim polecieć w rozpadlinę? Trudne warunki wysokogórskie i możliwości ludzkiego organizmu. Psychika. Byli doświadczonymi wspinaczami. Tym, co przeżyli, pozostało poczucie winy z powodu śmierci przyjaciół, z którym muszą żyć, nieważne, czy zawinione... Po co ludzie idę na szczyt? Zostawiają rodziny, dzieci, ryzykują życiem. Dla paru chwil pięknej panoramy... Polscy alpiniści jego książce zarzucają kłamstwa i manipulacje... Nie wystarczy BYĆ dziennikarzem, nie wystarczy pojechać pod Broad Peak, by zrozumieć wspinaczy.

Druga książka to „Znaki szczególne" dziennikarki młodego pokolenia Pauliny Wilk. Urodziła się w latach 80., w czasach przemian ustrojowych. Okres inspirujący intelektualnie, będzie jeszcze tematem niejednej pracy naukowej i powieści społeczno – obyczajowej. Transformacja, zdaniem autorki, jest dotąd nie zakończona, w umysłach i mentalności ludzkiej nadal trwa. Dotyczy pokoleń i wychowania, adaptacji jednostek i grup społecznych do nowych warunków ekonomiczno – politycznych. Bogaty temat. To jedna z wielu, myślę, książek, które powstaną w obrębie zagadnienia.

Na koniec wieczoru seans filmowy. Film „Kwartet". Rzecz dzieje się w jednym z lepszych Domów Spokojnej Starości, chyba angielskim. Stylowy dworek przyjmuje emerytowanych artystów i muzyków. Kontynuują swoje muzyczne pasje. Mieszkają tam razem ze swoją starością i życiem, które dotąd prowadzili. Tkwi w nich mocno, dawne miłości i wspomnienia, dramaty uwikłane teraz w zdrowotne przypadłości związane z podeszłym wiekiem i chorobami. Specyfika domów dla starych ludzi, którzy nie znajdują miejsca wśród bliskich... Temat aktualny na wszystkich szerokościach geograficznych. Film nie jest smutny, dzięki wspaniałej grze aktorskiej obfituje w świetne scenki obyczajowe, celne dialogi i wyraziście zarysowane postacie.

{gallery}2014/dkk{/gallery}

Powrót na górę
Info for bonus Review William Hill here.

Polecane

Gminy

O nas

Znajdź nas