Menu
Kęszyca Leśna gospodarzem Dożynek Gminnych

Kęszyca Leśna gospodarzem Dożynek G…

            Kęszyca Leś...

Cash Broker Stal Gorzów - Włókniarz Częstochowa 57:33

Cash Broker Stal Gorzów - Włókniarz…

Fotorelacja z meczu z dni...

W malinowym chruśniaku działkowym – Dożynki 2017

W malinowym chruśniaku działkowym –…

            Stosowna do...

Było militarnie za budynkiem MOK…

Było militarnie za budynkiem MOK…

            Piknik Mili...

Zapisz się na AWANS

Zapisz się na AWANS

            Zapisz si...

Bach na violę da spalla - Jesenka Balic Zunic

Bach na violę da spalla - Jesenka B…

            Wioloncze...

Przedsionki Raju w Międzyrzeczu…

Przedsionki Raju w Międzyrzeczu…

            W tym roku ...

Prev Next

Na Konstytucji się opiera porządek prawny…

Na Konstytucji się opiera porządek prawny…

            Gościem organizatorów protestów (Jacek Bełz Koło „Nowoczesna” w Międzyrzeczu) tym razem był Jerzy Wierchowicz, sędzia Trybunału Stanu, były poseł na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej, adwokat, wice szef struktur „Nowoczesnej’.

            - Na Konstytucji się opiera porządek prawny – powiedział – w Państwie… Gromadzimy się w Międzyrzeczu pod Sądem Rejonowym, w ponad 200 miastach w całej Polsce, w obronie demokracji. Stan prawny Państwa jest naruszany w sposób dramatyczny i drastyczny. Jedna partia chce zawłaszczyć władzę sądowniczą. Władza ustawodawcza jest zdominowana przez władzę wykonawczą, teraz chce mieć sąd pod kontrolą. Mieliśmy dominację jednej partii (PZPR) przez 1989 r. potem był stan wojenny…. Uchwalone przez zdominowany przez PIS Sejm i Senat ustawy o sądownictwie w niczym nie poprawiają działalności sądów, chodzi w nich o możliwość wymiany sędziów na swoich ludzi, o ich, i wyroki przez nich wydawane, polityczne upartyjnienie.

            Społeczeństwo zdało kolejny raz, po wydarzeniach w 1980 r., egzamin dojrzałości. Stanęło po stronie sądów, mimo że prawie każdy ma swoje pretensje do sądownictwa – jest nimi przewlekłość prowadzonych spraw, niesprawiedliwe wyroki. Sądownictwo wymaga reformy, chodzi zwłaszcza o procedury… Apel do sędziów o solidarność, o nieprzyjmowanie propozycji od partii rządzącej. Sędziowie mają – powiedział – olbrzymi dług wobec tych, którzy stanęli w ich obronie.     Wierchowicz sądzi, że gdyby nie masowe protesty społeczeństwa, nie łańcuszek światełek w nadziei na powrót do systemowego trójpodziału władzy w Polsce, nie doszłoby do zawetowania dwóch z trzech sądowniczych Ustaw przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę. Najważniejsza jest jedność społeczeństwa – ponad podziałami partyjnymi czy światopoglądowymi, i należy ją utrzymać. Niezawetowana trzecia Ustawa, dająca Ministrowi Sprawiedliwości uprawnienia do wymiany każdego prezesa sądu na każdym szczeblu, jest bardzo niebezpieczna.

            Odpowiedzialność przed Trybunałem Stanu dotyczy osób sprawujących funkcje państwowe: premiera (za niepublikowanie wyroków Trybunału Konstytucyjnego), prezydenta i ministrów konstytucyjnych.

            Młodzi ludzie – powiedział Wierchowicz – są tu, na protestach, dla siebie… Dla zachowania swoich uprawnień obywatelskich, interesów i dla swojej przyszłości. Polska jest wypychana z Unii Europejskiej.

            Na spacery o 21.00 możemy się nadal wybierać… Aż do skutku.

Iwona Wróblak

Powrót na górę
Info for bonus Review William Hill here.

Polecane

Gminy

O nas

Znajdź nas